• Výlet zamestnancov 2010

    • Výlet zamestnancov školy

                    Aký by to bol koniec školského roka, ak by sme za dobré vysvedčenie nedostali darček? Nemastný-neslaný!!!

     Všetci pedagógovia, pani upratovačky, kuchárky, ekonómky... celý rok poctivo pracovali, zaslúžia si odmenu. A  keďže nič lepšie nestmeľuje pracovný kolektív ako spoločný výlet mimo pracoviska :-))))))), rozhodli sme sa opustiť hranice všedného dňa a vyraziť v ústrety dobrodružstvu. Nebolo treba ísť ďaleko, nevídané krásy sú aj za humnami.

      

     Presvedčte sa, pozývam vás na výlet

      

      

     30. jún 2010 - smer: Czorsztyn - Niedzica - Czorsztyn - Szczawnica - Lesnica

                  Takto sme cestovali, pekne autobusom pána Konkoľa (starý známy a má už aj nový moderný bus) zo Starej Ľubovne do Podolínca, zbierali sme účastníkov výletu a po ceste späť sme to v Hniezdnom stočili na Kamienku, zobrali Jara a v Stráňanoch pána riaditeľa a Slávku. Prečo tam? To je na dlhšie a my sme už v Czorsztyne. Vravela som, že nepoznané krásy sú za humnami.

      

      

     Czorsztyn

        

                 Kúpili sme si bilety. Poliaci nemajú s ničím problém, naúčtovali nám v zlotých, platili sme v eurách, všetky kombinácie boli prípustné, len sme museli dávať pozor a nespoliehať sa na ich vedomosti z matematiky. Tak a čo sme kúpili? Lístok na prehliadku zrúcanín czorsztynského zámku a lístok na cestu loďou do Niedzice a späť.  Oplatí sa tam zájsť, nádherné prostredie, ale naplňte si peňaženku, je to dosť drahé. Nuž, každá paráda niečo stojí.

      

      

         

               Prehliadka zrúcanín zámku Czorsztyn (13. storočie) mala individuálny charakter, nemali sme sprievodcu, každý si robil, čo chcel a pozeral, koľko chcel a kde chcel... No a vyzeralo to asi takto: dobrá nálada, ľahkosť bytia, žarty z uväznených, pôžitok nielen z nádherných výhľadov, ale aj zo začínajúceho sa dovolenkového obdobia....;)

      

      

               Nejaké pekné pózy na pamiatku, že sme niečo videli, že tam bolo naozaj pekne, že si Peter rozmyslel nezmyselné skákanie...

      

      

                       

                Z tvárí žiari spokojnosť, Janko si prišiel na svoje, konečne bolo horúco, Zuzka určite z toho veľmi nadšená nebola, jej spokojnosť ma iný základ,  Katka je vždy spokojná a Milan? No povedzte, kedy on nevyzerá dobre a spokojne! :P 

      

      

         

                  Niektoré fotografie sa naozaj vydarili, akoby sme neboli v neďalekom Poľsku, ale až pri nejakom mori či čo...:):):)

      

      

                Poniektorí mali obavy, že budem len fotiť a sama nebudem na žiadnej fotke, tak tu je dôkaz, že som tam bola a takisto som žiarila spokojnosťou, dokonca aj v takej nepríjemnej situácii, ako je mať Damoklov meč na krku, ešte teraz cítim to studené šmudli-šmudli, ktorým si kat hľadal najvhodnejšie miesto na seknutie. Inak ten stredoveký kat za túto aktivitu bral 5 zlotých, to sa mi nepáčilo a odmietla som si kľaknúť a položiť hlavu na klát.  Bol gavalier a urobil "to" zadarmo, skryl tabuľku s oznamom 5 zlotých za foto. Nuž to sme my - Slováci -  ak zadarmo, tak aj hlavu na klát položíme!!!! :P

      

      

     Plavba loďou do Niedzice

                       Plavba loďou je príjemná, to už vieme z minuloročného výletu na Oravu. Medzi zámkami Czorsztyn a Niedzica sa plavia loďky Biala dama a Dunajec. Ak si chcete urobiť okružnú jazdu po priehrade, musíte nasadnúť na Harnas, cesta trvá cca 50 minút. My sme sa chceli len preplaviť do Niedzice, trvalo to asi 15 minút. Fotografie hovoria za všetko - spokojnosť, radosť, pohoda a krásny deň....

      

      

                       A takéto výhľady sme mali k dispozícii, zadarmo!!!! Priehrada, zrúcaniny Czorstynu a neďaleký zámok v Niedzici (Zamek w Niedzicy - po poľsky).

      

      

     Zamek w Niedzicy

                             

                   Po príchode do Niedzice sme mali jednoducho šťastie, prišli sme okolo pol dvanástej a najbližší voľný termín na obhliadku múzea bol až 13,30. Šarm pána riaditeľa na pokladníčku zaúčinkoval okamžite a strčili nás medzi dve výpravy. Všetko sa dá, keď sa chce, veď 12 zlotých za lístok nie je na zahodenie... Mali sme šťastie aj na dievčinu, ktorá nás sprevádzala, bola milá, vtipná a svojou poľštinou a obsahom výkladu nás sústavne rozosmievala. Inak zámok bol veľmi pekný a sami sme sa čudovali, akú veľkú expozíciu tam majú.

      

      

         

                Usmiate tváre svedčia o tom, že výkladu sme rozumeli, bodaj by nie, veď hlavnou postavou bol Juro Jánošík a tie báchorky o sedení v temnici a šťastí, ak urobíte to a ono, jednoducho srandičky.:)

      

      

                                

                   Expozícia bola zaujímavá...

      

      

                     Sme pri studni a k tej sa viaže ďalšia legenda, tento raz sú "na odstrel" muži, čosi o kričaní do studne a plešatosti, také niečo.

      

      

                  V obrazárni a obytnej miestnosti..., pamätám si smrad v tých izbách, podlaha bola napastovaná.

      

      

     V kaplnke...

      

      

     .

     V poľovníckej miestnosti, bez komentára...:D:D:D

      

      

                       

                 Aj taký rytier skoroskutočný tam sedel v miestnosti, ktorá slúžila stráži, vojakom a dôkaz, že Niedzica je prepojená so Starou Ľubovňou.

      

      

           

     Výhľady na priehradu.

      

      

         

                   Poslednou zastávkou prehliadky zámku je vozovňa, zaujímavé miesto, videli sme všelijaké koče, vyberali tie najkrajšie, aké by sa hodili aj na svadobný sprievod s nevestou, však Katka...:) Nakoniec sme si nevybrali, dosť tam smrdelo a utekali sme na loďku.

      

      

     Plavba loďou späť do Czorsztyna

                Nie, nie, takto sme sa neplavili, to len Jaro s Jakubom skúšali svoje sily, vraj bolo super, voda fantastická, zjazdili sme ich, ako sa patrí.

      

      

     Szczawnica

         

                 Z Czorsztyna sme sa autobusom presunuli do Szczawnice, pána šoféra sme poslali do Lesnice, nech nás tam čaká a my sme šli vychádzkovým krokom k lanovkám. Mali sme v úmysle sa vyviesť na kopec (neviem, ako sa volá), pokochať sa výhľadom a vrátiť sa späť. Hore boli aj nejaké tobogány, ani som sa tam nešla pozrieť, lebo som mala veľkú chuť na kávu, takže sme si sadli do najbližšej reštaurácie.

      

      

     Cesta do Lesnice

     Pešia túra Szczawnica - Lesnica (4,2 km) je nádherná. Po rovinke, obdivovali sme poľské chodníky pre cyklistov, nadávali na naše, kochali sa prírodou, hľadali vecká, súcitne sa oslovovali, či ešte vládzeme... Vrelo každému odporúčam.

      

      

         

                 Asi okolo piatej sme dorazili do Lesnice, chata Pieniny, majiteľ pán Gondek, prišli sme sa najesť a vidíte, aj naša posledná zastávka bola super. Pivko dobre padlo, jedlo chutné krížené s únavou. My sme si dali Gazdovský tanier, placky podozrievame, že šlo o polotovar.

      

      

         

      

     A na záver sme sa vrhli na stánky so všeličím...:):):)

      

      

     KONIEC

      

     Všetkým žiakom želám krásne prázdniny, kolegom skutočnú dovolenku a ostatným prázdninové ticho...